Новини

Кожного кварталу Internet Society складає огляд найважливіших новин у сфері Інтернету, цифрових свобод і телекомунікацій.


ОГЛЯД АКТУАЛЬНИХ ПИТАНЬ РОБОТИ ISOC UA

ISOC UA формує аналітичну базу для оцінки ризиків запровадження регулювання на Інтернет ринку України

Перш ніж розглядати матеріал далі, необхідно розуміти, що усталеного перекладу “Управління Інтернетом“, який би відображав повний зміст такого процесу управління немає.

Управління Інтернетом – складний механізм взаємодії та прийняття консолідованих рішень усіх зацікавлених сторін-учасників Інтернет ринку України. Тому коректніше на наш погляд поки що користуватися англійським терміном Internet Governance.

Також важко перекласти поняття Multistakeholders і Multistakeholderism, які відображають принципи участі в Internet Governance всіх зацікавлених сторін (учасників) при дотриманні, не суперечності та пошуку розумного балансу інтересів цих сторін, які можуть представляти різні групи – держава, бізнес, громадські та професійні об’єднання, академічний сектор, технічна співдружність, групи з інтересів розвитку контенту, технологій, протоколів, програмних рішень та обладнання, групи, що представляють юридичні аспекти, користувачів Інтернету тощо. При цьому необхідно враховувати, що жодна з таких груп (Multistakeholders) не має вирішального голосу з усіх питань, хоча може виступати драйвером з окремих питань Internet Governance.

Досягнення досконалості у процесах Multistakeholderism неможливе, якщо серед Multistakeholders немає механізму довіри (Trust), який також є невід’ємною частиною процесів Internet Governance.

Приймаючи до уваги:

a) неодноразові спроби впровадження з боку держави запровадити норми, спрямовані на регулювання Інтернет ринку України,

b) відсутність повнофункціональних процесів Internet Governance,

c) відсутність узгодженої трастової платформи, точніше наявність на Інтернет ринку України лише елементів Trust,

ISOC Ukraine, спираючись на найкращі практики, починає роботу з формування аналітичної бази для оцінки ризиків запровадження регулювання на Інтернет ринку України

Питання, які були запропоновані до обговорення під час підготовки до Загальних зборів 2023 ISOC Ukraine

16.07.2023 відбулося засідання ініціативної групи з підготовки до Загальних зборів ISOC Ukraine 2023
Домовилися, що учасники ініціативної групи представлять свої пропозиції щодо пунктів та програми роботи ISOC Ukraine на 2023-2024 за основними напрямками:
a) Посилення Інтернету
b) Розвиток Інтернету
c) Розширення можливостей людей до дій

Було порушено теми:
1) Розвиток довірчого середовища (трасту)
2) Розвиток співробітництва з університетами
3) Питання формування нових політик адміністрування з боку держорганів та бізнесу
4) Визначення збитків від руйнувань у вході військових дій з урахуванням допомоги провайдерам у наданні експертної оцінки реальної собівартості знищеного/вкраденого обладнання за умов відповідності документів, що підтверджують його вартість.
5) Питання щодо політики розподілу допомоги постраждалим Інтернет-провайдерам
6) Відпрацювання механізму формування списку критичних вузлів зв’язку по всій країні, з метою виведення їх з-під віялового відключення електроенергії. Забезпечення взаємодії з енергомпаннями, що займаються доставкою електроенергії (з урахуванням проблематики зимового сезону 2022-2023)
7) Доступ до інфраструктури енергокомпаній. Перевірка економічного обґрунтування формування рівня ціни за спільним підвісом. Відпрацювання та запровадження єдиних правил щодо доступу до інфраструктури з метою стимуляції розвитку комунікацій у депресивних регіонах, де будівництво підземних ліній економічно не виправдане. Необхідно переймати досвід сусідніх країн у цьому питанні (при врахуванні, що це питання складне, тому що виходить у правове поле роботи енергетиків, таке питання може вирішувати КМУ врегулюванням відносин між двома різними центральними органами виконавчої влади).
8) Вивчення та аналіз досвіду механізмів та можливостей:
– регуляторних норм щодо організації вільного, що забезпечує конкуренцію та соціальні гарантії для доступу споживачів до інфраструктури та сервісів електронних комунікацій у сусідніх країнах
– саморегуляції учасників ринку колег сусідніх країн

Попереднє обговорення цілей та завдань ISOC UA на період 2023-2024

Учасники ISOC UA провели попереднє обговорення цілей, завдань та позицій ISOC UA на період 2023-2024. Для формування ефективної програми та позиції на Інтернет ринку України необхідно шукати підтримку та “транслювати організацію”, заробляти репутацію показуючи компетенції, при цьому спочатку орієнтуючись на офіційний діалог. Ці кроки будуть ефективнішими, коли кажуть “Ми такі й такі представляємо те й те (ось документ, що підтверджує це), хотіли б запропонувати свої компетенції та пропозиції ґрунтуючись на таких міжнародних компетенціях, наприклад, ось документ, що підтверджує це.
Одна із позицій нових членів ISOC UA.
Є розуміння, що намагатися розпочинати діалог із деструктивної заяви “Ви-дурні, ми-розумні, слухайте нас” ні до чого не приведе і дасть зворотний і дуже негативний ефект. При цьому починати діалог без підтвердження про те, що ми взагалі існуємо і про нас навіть і не чули, буде так само безглуздо і шкідливо для майбутньої взаємодії.
Зараз для будь-яких осіб, компаній, чиновників є десь там “у Європі” ISOC і він якось там працює і до України жодним чином не відноситься, якщо вони взагалі чули про нього, і їм абсолютно все одно чи визнано ISOC міжнародним, ISOC UA чи ні.
А компетенції не мають бути сумнівними.
Є три фактори, що впливають на можливість вести діалог впливати на прийняття рішень.

  1. Загальновизнана репутація та популярність.
  2. Офіційне існування.
  3. Надання компетенцій та допомогу, а не грубий діалог з вимогами

Ще одна позиція.
Компетенції на ринку щодо представлення інтересів співтовариства заявляються і досягаються роботою.
При цьому первинні умови появи таких компетенцій зумовлені факторами:
1) міжнародною та/або внутрішньою популярністю організації, яка заявляє про свої компетенції, на відповідних ринках або у відповідних сферах діяльності,
2) популярністю, компетентністю та розумінням актуальних проблем ринку та технологій з боку персоналій виступаючих від імені такої організації,
3) можливістю спертися у своїх пропозиціях на стандарти та кращі світові практики (BCP), а ще більш цінно – близькість до центрів обговорення та прийняття рішень щодо стандартів та BCP,
4) можливістю залучення як експертів міжнародних акторів та стейкхолдерів,
5) покрокове формування професійної репутації організації,
6) знання персоналій у виконавчій та законодавчій гілках влади та можливість вибудовування з ними осудного діалогу
Позитивна сума цих факторів – а вона ISOC UA є за визначенням – дозволить зайти в будь-які “кабінети” і змусити з собою рахуватися.
ISOC є одним із найпотужніших міжнародних центрів компетенції щодо будь-яких питань Інтернет.
І якщо нам дали можливість створити осередок, це означає, що і нам довіряють. Цю думку треба транслювати далі.
І працювати так, щоб не напороти косяків. З повагою до партнерів і осудною предметною позицією з питань, що порушуються.


ISOC UA провело дослідження щодо трендів розвитку Інтернет на світовому ринку.
Дослідження охоплюють 19 ключових моментів:
1) Використання Інтернету країнами
2) Групи населення, які не мають доступу до Інтернету
3) Бар’єри на шляху впровадження Інтернету
4) Інші аспекти цифрового розриву
5) Скорочення часу, проведеного в Інтернеті
6) Час, проведений користувачами в Інтернеті по країнах
7) Час, проведений користувачами в Інтернеті, за віком та статтю
8) Осмислення тенденцій щодо часу, що проводиться в Інтернеті
9) Чи користувачі повернулися до «нормальної» поведінки в Інтернет?
10) Зміни у поведінці онлайн-покупок
11) Зміни у глобальній поведінці телебачення
12) Тренд зростання цифрової реклами
13) Розвиток поведінки у соціальних мережах
14) Переваги, що змінюються в соціальних мережах у світі
15) Платформи соціальних мереж: щомісячні активні користувачі
16) Найпопулярніші програми для соціальних мереж у світі
17) Час, витрачений використання додатків соціальних мереж
18) Веб-трафік соціальних платформ
19) Тренд на вибір платформи соціальних мереж

Звіт складено на базі відкритих даних і представляє інтерес для фахівців пов’язаних з соціологією, маркетингом та електронною торгівлею в Інтернет